Apple ka ridizajnuar aplikacionin vendas të Kamera për iPhone 11 dhe ‌iPhone‌ 11 Pro për të shfrytëzuar maksimalisht aftësitë e përmirësuara të fotografimit të telefonave të saj të rinj kryesorë dhe për të krijuar hapësirë ​​për opsionet e ndryshme shtesë të fotografimit të disponueshme.
Si rezultat, disa nga funksionet që mund të jeni mësuar të shihni në ndërfaqen e kamerës në iPhone-ët e vjetër janë zhvendosur. Kohëmatësi i diafragmës është një shembull. Ja se si ta përdorni atë në iPhone 11, iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max.

 1. Hapni aplikacionin Kamera në iPhone tuaj.
 2. Prekni shiritin në krye të shikuesit për të zbuluar shiritin e cilësimeve shtesë mbi butonin e diafragmës. Përndryshe, rrëshqitni lart nga menyja e modalitetit të kamerës në fund të shikuesit.
 3. Prekni butonin e kohëmatësit.
 4. Zgjidhni opsionin 3s ose 10s . Zgjedhja juaj e kohëmatësit do të shfaqet mbi pamor.
 5. Prekni butonin e diafragmës për të nxjerrë një foto pasi të ketë kaluar koha e zgjedhur.

Përveç kohëmatësit, shiriti i cilësimeve të kamerës përfshin opsione për të hyrë në modalitetin e natës, “Fotografitë e drejtpërdrejta”, raportet e pamjes dhe filtrat. Vini re se opsioni i kohëmatësit nuk është i disponueshëm në disa mënyra kamerash, duke përfshirë Video, Slo-mo, Pano dhe Time-lapse.

Tregime popullore

Krahasimi i kamerës: Pixel 7 Pro me iPhone 14 Pro Max

E enjte, 3 nëntor 2022 8:41 paradite PDT nga Juli Clover
Google në tetor lançoi Pixel 7 Pro, smartfonin e tij më të ri të nivelit të lartë. Pixel 7 Pro doli vetëm disa javë pas iPhone 14 Pro Max të ri të Apple, kështu që menduam të krahasonim kamerat e dy telefonave inteligjentë, duke vënë përballë iPhone të nivelit të lartë me Pixel 7 të nivelit të lartë.
Abonohu ​​në kanalin MacRumors në YouTube për më shumë video. Në letër, iPhone 14 Pro Max dhe Pixel 7 Pro kanë…

Apple promovon dokumentarin e Selena Gomez me abonim 2-mujor falas në TV+

E enjte 3 nëntor 2022 8:16 paradite PDT nga Tim Hardwick
Apple po ofron një provë dy-mujore falas të Apple TV+ si një promovim i përbashkët për filmin e ri dokumentar “My Mind & Me” me aktoren dhe këngëtaren Selena Gomez.
Një lidhje URL e ofertës u shpërnda nga Gomez në Twitter si një “dhuratë speciale” për fansat e saj përpara disponueshmërisë së filmit për t’u transmetuar në Apple TV+, duke filluar nga 4 nëntori. Klikimi në lidhje u jep “abonentëve të rinj dhe të kualifikuar që kthehen” një…

Apple tani shet modele të rinovuara M2 MacBook Air

E hënë 31 tetor 2022 9:44 paradite PDT nga Juli Clover
Apple sot shtoi modelet e rinovuara M2 MacBook Air në dyqanin e saj online, duke i ofruar makinat me një çmim të zbritur për herë të parë. M2 MacBook Airs u lançua për herë të parë në korrik dhe modelet e rinovuara nuk kanë qenë më parë të disponueshme.
Ekzistojnë disa variante të disponueshme me konfigurime dhe ngjyra të ndryshme, por modeli bazë MacBook Air me çip M2, GPU 8 bërthama, GPU 8 bërthama, 8 GB…

iOS 16.2 pritet të nisë në mes të dhjetorit me disa veçori të reja

E diel 30 Tetor 2022 6:53 am PDT nga Sami Fathi
iOS 16.2, përditësimi tjetër i madh për sistemin operativ iOS 16, mund të pritet të nisë në mes të dhjetorit së bashku me iPadOS 16.2, tha sot gazetari i besueshëm i Bloomberg Mark Gurman në buletinin e tij Power on duke përshkruar pritshmëritë për pjesën e mbetur të 2022. Beta e parë i iOS 16.2 dhe iPadOS 16.2 u lëshua për zhvilluesit dhe testuesit publikë beta javën e kaluar, kështu që është ende herët për të…

Aplikacioni i motit fiton seksionin e lajmeve të Apple në iOS 16.2

E enjte 3 nëntor 2022 11:45 paradite PDT nga Juli Clover
Me përditësimet iOS 16.2 dhe iPadOS 16.2, Apple po përmirëson aplikacionin Moti përmes integrimit të një seksioni Apple News. I vendosur nën parashikimin 10-ditor në iPhone, moduli Apple News shfaq lajmet përkatëse rajonale.
Në Raleigh, për shembull, aplikacioni shfaq një histori për uraganet në Atlantik, dhe në San Diego, ka një histori për sezonin e zjarreve. Përmbajtja ndryshon në bazë të…

Apple TV i ri tani i disponueshëm në Apple Stores me këto 10 ndryshime

Duke filluar nga sot, Apple TV 4K i ri është i disponueshëm për marrje në dyqane të zgjedhura të Apple në mbarë botën, pa kërkuar para-porosi. Çmimi fillon nga 129 dollarë për modelin 64 GB pa mbështetje Ethernet dhe Thread, ndërsa modeli i plotë me 128 GB kushton 149 dollarë.
Apple TV i ri është gjithashtu i disponueshëm për klientët që vijnë në Apple Stores që kanë stok, por ne rekomandojmë të organizoni një marrje për çdo rast.


iPhone ka një veçori të integruar të kohëmatësit që mund të shkrep një foto disa sekonda pasi të shtypet butoni i diafragmës. Kjo mund të jetë shumë e dobishme kur dëshironi të jeni në foto dhe keni nevojë për cilësinë e plotë dhe të gjitha opsionet e disponueshme kur përdorni kamerat e pasme. Kamera e përparme nuk është e keqe, por nuk kap aq shumë dritë dhe kjo shpesh rezulton në një foto që është pak më e sheshtë dhe më e butë.
Kohëmatësi i integruar është disi i kufizuar, por ka mënyra të tjera për t’i thënë iPhone-it të vonojë përpara se të bëni një foto ose të regjistroni një video. Ka shumë mënyra për të aktivizuar në distancë një foto ose video dhe disa nuk kanë nevojë për pajisje shtesë. Lexoni për një eksplorim të plotë të mënyrave më të mira për të aktivizuar diafragmën pa shtypur butonin në ekran ose pa shtypur butonin e volumit.

Tabela e Përmbajtjes

 • Si të përdorni kohëmatësin e integruar të fotografive të iPhone
 • A funksionon kohëmatësi i kamerës së iPhone për modalitetin video dhe portret?
 • Përdorni shkurtoret për të bërë një kohëmatës për video iPhone
 • Një automatizim për fotot dhe regjistrimet e planifikuara
 • Aplikacionet e kohëmatësit të kamerës së palëve të treta
 • Kontrolli zanor i aplikacionit të kamerës
 • Pajisjet e grilave në distancë me Bluetooth
 • Po në lidhje me videot me kalim kohe?

Si të përdorni kohëmatësin e integruar të fotografive të iPhone

IPhone ka një kohëmatës të integruar të fotografive që është i thjeshtë por mjaft efektiv për t’iu shërbyer nevojave tuaja në shumicën e rasteve. Për ta përdorur atë, thjesht hapni aplikacionin e kamerës dhe rrëshqitni lart nga qendra e ekranit (larg butonin e diafragmës nëse është në modalitetin peizazh) për të hapur kontrollet e kamerës. Përndryshe, mund të trokitni lehtë mbi shigjetën lart që duket si një circumflex (simboli ^) në krye të iPhone për të parë të njëjtat kontrolle.
Kontrollet e kamerës së iPhone vendosen midis pamjes së kamerës dhe butonit të diafragmës.
Kontrolli i kohëmatësit nuk është i dukshëm menjëherë, kështu që duhet të tërhiqni shiritin e kontrollit për ta gjetur atë. Prekni butonin që duket si një faqe ore për të parë opsionet e kohëmatësit të fotografive të iPhone. Zgjedhja është e kufizuar në 3 dhe 10 sekonda, që përfaqësojnë vonesa prej 3 sekondash dhe 10 sekondash. Kur caktohet kohëmatësi, ai do të shfaqet në këndin e sipërm djathtas të ekranit ku shfaqen statuset e cilësimeve të ndryshme të kamerës.
Kohëmatësi i iPhone ka vetëm dy opsione vonese dhe fikur.
Pasi të zgjidhni vonesën tuaj të preferuar të fotografisë, mund ta mbyllni kontrollin e kohëmatësit duke trokitur sërish butonin e orës, duke rrëshqitur nga qendra e ekranit drejt butonit të diafragmës ose duke shtypur shigjetën poshtë (simboli v). Pastaj çdo cilësim tjetër i kamerës mund të rregullohet sipas dëshirës.
Është e rëndësishme të theksohet se kohëmatësi ruan cilësimet e tij për foto të shumta dhe duhet të fiket nëse doni të bëni një foto të shpejtë. Nuk ka asnjë opsion në aplikacionin “Cilësimet” për të ndryshuar këtë sjellje. Edhe mbyllja e aplikacionit dhe rihapja ose fjetja e iPhone nuk e ndryshon modalitetin e kohëmatësit të kamerës. Megjithatë, nëse e fikni dhe e ndizni iPhone-in ose e rindizni atë, kohëmatësi rivendoset në fikur.

A funksionon kohëmatësi i kamerës së iPhone për modalitetin video dhe portret?

Apple kishte tashmë kodin e shkruar dhe elementët e ndërfaqes së përdoruesit të dizajnuar kështu që do të duhej shumë pak përpjekje për t’u dhënë pronarëve të iPhone mundësinë për një kohëmatës video. Fatkeqësisht, aplikacioni i kamerës së iPhone nuk ka një mënyrë për të nisur një video pas disa sekondash vonesë. Është e vështirë të gjesh gabime me Apple pasi është e lehtë të shkurtosh disa sekonda nga fillimi i një videoje pasi të jetë regjistruar. Kohëmatësi i vetë-kohës së iPhone disponohet vetëm në modalitetin Foto dhe Portret.
Kontrollet e kamerës video të iPhone përfshijnë vetëm blicin, ekspozimin dhe ProRes.

Përdorni shkurtoret për të bërë një kohëmatës për video iPhone

Shkurtoret janë një veçori e shkëlqyer që ju lejon të zgjeroni atë që është e mundur në një iPhone pa pasur nevojë të instaloni një aplikacion. Një shkurtore e thjeshtë ju lejon të krijoni kohëmatësin tuaj të kamerës iPhone për të vonuar regjistrimin e një videoje. Për ta konfiguruar, hapni aplikacionin Shortcuts që vjen i parainstaluar në iPhone, më pas shtoni veprimet e listuara më poshtë ose instaloni shkurtoren falas të kohëmatësit të videos që është krijuar për ju.
Këtu është kodi i shkurtores së kohëmatësit të videos.
Shkurtorja mund të shtohet në ekranin tuaj bazë për qasje të shpejtë ose të ekzekutohet nga aplikacioni Shortcuts. Ai do të kërkojë numrin e sekondave për të vonuar para fillimit të videos. Ai përdor kamerën kryesore të pasme dhe pavarësisht nga cilësimet aktuale. Pas vonesës, blici do të pulsojë një herë dhe më pas fillon regjistrimi. Duhet të fiket manualisht, gjë që sjell opsionin për të ruajtur ose rimarrë videon.
Shkurtorja e kohëmatësit të videos kërkon një periudhë vonese në sekonda.
Fatkeqësisht, nuk ka asnjë mënyrë për të ndryshuar lentet e pasme që të përdorni. Ekziston një opsion në kod për të përdorur kamerën e përparme dhe është e lehtë të ndryshoni një Shortcut për ta bërë atë t’i përshtatet më mirë nevojave tuaja. Në fakt, me përpjekje të mjaftueshme, mund të bëhet një shkurtore më e avancuar e kohëmatësit të fotografive dhe videove për të planifikuar paraprakisht shkrehën.

Një automatizim për fotot dhe regjistrimet e planifikuara

Një kohëmatës me kohëzgjatje të gjatë mund të bëhet duke përdorur automatizimin dhe kjo është edhe më e lehtë se një shkurtore. Shikoni automatizimin super të shkurtër të iPhone që ju lejon të bëni një fotografi çdo ditë në perëndim të diellit.
Automatizimi i iPhone mund të nxjerrë një fotografi në një kohë dhe datë të paracaktuar.
Kjo është një ide argëtuese, por derisa Apple të heqë kufizimet në Automatizimi, është pak më shumë se një kujtesë për të bërë një fotografi. Një njoftim do të shfaqet me një mesazh ” Trokit për t’u përgjigjur ” i cili hap një pamje të thjeshtuar të kamerës, gati për të shkrepur një foto. E njëjta gjë do të ishte e vërtetë nëse bëni një shkurtore për të planifikuar një foto ose video. Nëse duhet të prekni iPhone për të rregulluar veprimin, mund të hapni po aq lehtë aplikacionin e kamerës dhe të bëni foton ose të filloni vetë regjistrimin.

Aplikacionet e kohëmatësit të kamerës së palëve të treta

Për më shumë kontroll mbi fotot me kohë, si zakonisht, ekziston një aplikacion për këtë. Shumica e aplikacioneve të kamerave të palëve të treta ofrojnë shumë më tepër kontroll sesa zgjidhja e integruar e Apple. Aplikacioni popullor i kamerës manuale Halide ofron tre, dhjetë dhe tridhjetë e dytë vonesa për fotot. ProCam shkon shumë më tej, duke lejuar kohëmatës nga 1 deri në 60 sekonda për regjistrimin e fotove dhe videove.
ProCam përfshin një kohëmatës për foto dhe video.
Ekziston gjithashtu një aplikacion falas i quajtur Lens Buddy që ka disa opsione për fotografitë e vonuara dhe sekuencat e fotografive që ia vlen të kontrolloni nëse keni nevojë për më shumë se maksimumi prej dhjetë sekondash që Apple ju jep për t’u përgatitur për një foto në grup. Lens Buddy ofron deri në një minutë për kohëmatësin e tij të avancuar.
Lens Buddy është falas dhe kohëmatësi i tij vonon deri në një minutë.

Kontrolli zanor i aplikacionit të kamerës

Duke lëvizur përtej kohëmatësve, kamera e iPhone mund të aktivizohet edhe me zë, duke e bërë atë aq të lehtë sa hapja e kamerës dhe thënia ” Tak Take a Picture ” për të shkrepur një foto ose ” Trokit Regjistro Video ” për të filluar një regjistrim. Kërkohet një konfigurim i vogël në aplikacionin Cilësimet. Kërkoni për “Voice Control”, më pas vendosni ” Mbivendosje ” në Emrat e Artikujve dhe aktivizoni “Kontrolli zanor” . Aplikacioni Kamera do të etiketojë kontrollet me emrat e folur që do të njihen
Ja se si të konfiguroni dhe përdorni Voice Control në aplikacionin Kamera e iPhone.
Kjo prek çdo aplikacion dhe madje edhe kontrollet e iOS, kështu që mund të dëshironi ta çaktivizoni atë kur nuk është e nevojshme. Në aplikacionin “Cilësimet”, nën ” Shkurtorja e aksesueshmërisë “, mund të vendosni “Kontrolli zanor” të aktivizohet dhe çaktivizohet me një klikim të trefishtë të butonit anësor të iPhone.
Kontrolli zanor mund të ndërrohet me butonin anësor të iPhone.

Pajisjet e grilave në distancë me Bluetooth

Natyrisht, një telekomandë e jashtme Bluetooth mund të përdoret gjithashtu për të aktivizuar shkrehën e iPhone. Është mjaft e zakonshme që këto të bashkohen me shkopinj selfie me kosto të ulët. Lirimi i diafragmës Bluetooth duhet të çiftohet me iPhone përpara përdorimit dhe ndonjëherë mund të jetë i vështirë. Duke pasur parasysh të gjitha opsionet e tjera, mund të mos ia vlente sherri, nëse kjo metodë nuk ju tërheq vërtet. Nëse e keni tashmë një të tillë, është e lehtë ta provoni dhe të shihni nëse ju pëlqen. Konfigurimi është si çdo pajisje tjetër Bluetooth. Hapni aplikacionin Cilësimet, prekni skedën Bluetooth dhe çiftoni atë. Aplikacioni i kamerës duhet të bëjë një foto ose të fillojë një video kur shtypet butoni i telekomandës. Ky opsion mund të jetë i dobishëm për shkrepje të mëdha grupore në mjedise me zhurmë.

Po në lidhje me videot me kalim kohe?

Teknikisht, iPhone mund të marrë video të vonuara në formën e videove me kohë. Në këtë rast, një fotografi bëhet çdo disa sekonda, duke u ngadalësuar me kalimin e kohës, ndërsa iPhone ndërton një koleksion fotografish që grumbullohen në një video që ngjesh kohën dhe përshpejton veprimin.
Modaliteti Time-Lapse i iPhone kombinon shumë foto në një video.
Modaliteti Time-Lapse i Apple praktikisht nuk ka kontrolle dhe vendos automatikisht se sa kohë të vonojë midis fotove. Rezultati përfundimtar zakonisht rezulton mjaft i mirë, por nuk i kalon kurrë 40 sekondat dhe është pak i lëkundur. Ka disa aplikacione të palëve të treta që lejojnë krijimin e llojit të gabimeve kohore ëndërrimtare, të paqarta nga lëvizjet që shihen në filma.

konkluzioni

IPhone përfshin një opsion vetë-kohëmatës që funksionon si në modalitetin Foto ashtu edhe në Portret, por ka një vonesë maksimale prej vetëm dhjetë sekondash. Fatmirësisht, ka disa zgjidhje të lehta të disponueshme falas, ose me kosto të lira, që hapin shumë më tepër mundësi dhe ofrojnë kontroll shumë më të madh. Nuk ka asnjë arsye për të nxituar për ta bërë atë në një foto më. iPhone mund të rregullohet dhe aksesohet për të plotësuar nevojën tuaj.

 • Vendosja e një kohëmatësi në kamerën tuaj të iPhone nxjerr automatikisht foto pas një numërimi mbrapsht.
 • Kamera do të marrë një seri prej 10 fotografish me breshëri – ju mund të zgjidhni ato për t’i mbajtur ose fshirë.
 • Mund të vendosni kohëmatësin për të nxjerrë një foto pas tre ose 10 sekondash.

Ne të gjithë kemi qenë atje – nuk ka njeri përreth për të bërë një fotografi të grupit tuaj të miqve në një vendndodhje ose ngjarje të veçantë. Për fat të mirë, Apple ka zhvilluar një zgjidhje për këtë me një veçori të thjeshtë në iPhone.
Kohëmatësi i integruar në kamerën tuaj të iPhone ju lejon të bëni fotografi pa klikuar fizikisht butonin. Mund të caktoni një kohëmatës të gjatë ose të shkurtër numërimi mbrapsht dhe kamera juaj do të shkrep 10 foto të shpërndara për t’ju dhënë shkrepjen e përsosur.
Ja si ta bëni.

Si të vendosni kohëmatësin në kamerën tuaj të iPhone

1. Hapni aplikacionin Kamera në iPhone.
2. Poziciononi iPhone tuaj ku dëshironi të nxirret fotoja.
3. Prekni shigjetën poshtë në qendër të sipërme të ekranit.
Lexo më shumë