| Përditësuar më 11 gusht 2017
Përveç të qenit në modë, veshja e rrobave mbi qenin tuaj mund të jetë edhe funksionale. Nëse keni një qen më të vjetër me probleme të qarkullimit të gjakut ose një qen me një shtresë të hollë ose të shkurtër, një pulovër qensh mund t’ju ndihmojë t’i mbani ato të ngrohta. Një mushama për qen mund të zvogëlojë kohën që shpenzoni duke pastruar dhe tharë shoqëruesin tuaj të kafshës pasi jeni jashtë në mot me shi. Rrobat e qenve gjithashtu mund të mbrojnë qentë me ngjyrë të hapur nga djegia nga dielli dhe mund ta bëjnë qenin tuaj të duket më i afrueshëm, gjë që mund të përmirësojë aftësitë e tij sociale. Pavarësisht se çfarë deklarate të modës po përpiqeni të bëni, të siguroheni që qeni juaj të ndihet rehat kur vesh rroba duhet të jetë prioriteti juaj i parë.
Fillo Young
Mësojeni qenin tuaj që në moshë të re të veshë rroba nëse planifikoni ta vishni kur të jetë i rritur. Gjatë qenushit, shoku juaj i përkëdhelur nuk di më mirë dhe ka më shumë gjasa t’ju lejojë t’i vishni rroba. Qentë e rritur që janë mësuar të vishen si këlyshë janë më tolerantë ndaj veshjes së rrobave.
Lehtë Ndezja, Lehtë Off
Zgjidhni veshje që vishen lehtë kur filloni të mësoni qenin tuaj të veshë rroba. Shmangni sendet që janë shumë të ngushta ose shumë të lirshme dhe qëndroni larg rrobave që duhet t’i tërheqni mbi kokën e tij ose që mbulojnë këmbët dhe këmbët e tij. Kërkoni rroba që fiksohen në bark ose gjoks. Pasi qeni juaj të mësohet të veshë këto rroba të lehta, mund ta prezantoni gradualisht me pulovra dhe këmisha që i kalojnë mbi kokë.
Prezantimi i Veshjeve
Hapi # 1 – Tregojini qenit tuaj rrobat që dëshironi t’i vishni. Lëreni atë të nuhasë dhe të eksplorojë veshjen. Thuaj “djalë i mirë” dhe shpërbleje atë me një kënaqësi kur ai tregon interes për rrobat.
Hapi #2 – Mbani rrobat e qenit në dorë dhe fërkojeni në anën e shokut të kafshës suaj. Lavdërojeni atë për qëndrimin e qetë dhe mbështillni ngadalë rrobat mbi shpinën e qenit tuaj. Shpërblejeni përsëri për qetësinë. Ngadalë filloni të lidhni rripat e veshjeve ndërsa lavdëroni shoqëruesin tuaj të përkëdhelur për qëndrimin në vend.
Hapi # 3 – Jepini qenit tuaj një lodër për të përtypur ose një lodër qeni të mbushur me ushqim për të luajtur ndërsa ai ka veshur rrobat e bubit. Lodra do ta shpërqendrojë atë në mënyrë që ai të mos i kushtojë vëmendje rrobave që ka veshur. Ndërkohë, vazhdoni të përforconi sjelljen e tij të mirë duke e lavdëruar.
Hapi # 4 – Hiqni rrobat e qenit tuaj pas një minute dhe përsëritni seancën e veshjes ditën tjetër. Këtë herë, mbajini rrobat mbi të edhe pak më gjatë. Shmangni lëvizjen shumë të shpejtë – vëzhgoni qenin tuaj dhe nëse duket se i toleron rrobat, rrisni kohëzgjatjen në pesë minuta. Nëse kjo shkon mirë, rriteni në 10 minuta ditën tjetër. Nëse shoqëruesi juaj i përkëdhelur duket i stresuar, kthehuni në seancat e veshjes një minutëshe. Zvogëloni sasinë e vëmendjes dhe lavdërimit që i jepni qenit tuaj pasi të keni hequr rrobat – ai do të fillojë t’i shoqërojë rrobat me lavdërimin dhe nuk do ta ketë problem t’i vesh ato.
Nga Kimberly Caines
Rreth autorit
Kimberly Caines është një modele, shkrimtare dhe trajnere e licencuar e fitnesit fizik të udhëtuar mirë, e cila u botua për herë të parë në vitin 1997. Puna e saj është publikuar në gazetën holandeze «De Overschiese Krant» dhe në faqe të ndryshme interneti. Caines ka një diplomë në gazetari nga Kolegji Mercurius në Holandë dhe është duke shkruar romanin e saj të parë.
Biografia e Shkrimtarit
Ky artikull është shkruar nga ekipi i CareerTrend, është redaktuar dhe është kontrolluar faktet përmes një sistemi auditimi me shumë pika, në përpjekje për të siguruar që lexuesit tanë të marrin vetëm informacionin më të mirë. Për të paraqitur pyetjet ose idetë tuaja, ose thjesht për të mësuar më shumë rreth CareerTrend, na kontaktoni [këtu] (http://careertrend.com/about-us).

Sa më shumë qen të integrohen në familjet tona, aq më shumë i humanizojmë ata, shpesh duke i trajtuar si fëmijë leshtarë dhe jo si pasardhës të ujqërve. Në fakt, nuk është më e pazakontë të shohësh qen me këmisha, fustane, kapele, madje edhe bizhuteri.
Ka disa arsye që mund të dëshironi ta vendosni qenin tuaj me rroba. Ndoshta kafsha juaj është një Fido funksionale që ka nevojë për rroba për ta mbrojtur nga moti i keq. Ose mbase qeni juaj është një qen i përkëdhelur që i përshtatet stilistëve sportivë, sepse, mirë, ju pëlqen ta vishni qenin tuaj. Sido që të jetë rasti, ju mund ta mësoni kafshën tuaj të jetë rehat me rrobat e tij të reja me përdorimin e kombinuar të durimit dhe trajnimit përforcues pozitiv. Ja se si ta mësoni kafshën tuaj të jetë qeni i veshur më mirë në bllok.

Filloni herët dhe thjeshtë

Qentë kanë më shumë gjasa të tolerojnë rrobat nëse u mësojnë që nga qenushja se është thjesht një pjesë e jetës. Edhe nëse nuk planifikoni të vishni rregullisht qenin tuaj, është më mirë t’i mësoni qenushit tuaj të veshë rroba të rehatshme kur është i vogël, në rast se në një moment të jetës së tij nevojitet një ndryshim i veshjes, qoftë për një rast të veçantë ose për mbajtjen e temperaturës së duhur të trupit.
Por nëse qeni juaj humbi stërvitjen e hershme të këlyshëve, nuk është tepër vonë për ta trajnuar atë që të mësohet të lëvizë me disa rroba.
Pavarësisht nëse jeni duke punuar me një qenush apo një qen të rritur, është më mirë të filloni me veshje të lehta për t’u veshur që janë të rehatshme dhe nuk mbulojnë këmbët e pasme, këmbët ose kokën. Filloni me diçka që ka stomak të hapur dhe mund të fiksohet si në gjoks ashtu edhe nën stomak. Kjo eliminon nevojën për të vendosur veshjen mbi kokën e qenit tuaj, gjë që mund të jetë e frikshme për disa të vegjël.
Mësojeni qenin tuaj të ketë një shoqërim pozitiv me rrobat përpara se t’i veshë ato duke i nxjerrë rrobat dhe duke e trajtuar kafshën tuaj vetëm për të parë veshjen. Nëse ai e nuhat atë, shënojeni këtë moment me një “të mirë” dhe shpërblim. Më pas, zhvendoseni veshjen drejt qenit tuaj dhe shpërblejeni atë për qëndrimin në vend ndërsa prekni butësisht anën e tij me rrobat. Mbulojini rrobat mbi shpinë për disa sekonda dhe shpërblejeni për qëndrimin aty. Më pas, lidhni rripat e stomakut dhe gjoksit dhe shpërblejeni qenin tuaj për qëndrimin e qetë.
Filloni me kafshën tuaj duke veshur rrobat për vetëm 10 deri në 60 sekonda. Përqendroni vëmendjen e qenit tuaj në diçka produktive që do ta shpërqendrojë atë nga rrobat, si p.sh. ngrënia e kiblave nga një enigmë ushqimore, duke bërë truke ose duke luajtur.
Sapo veshja të jetë e fikur, kohët e kënaqësisë, lavdërimit dhe argëtimit duhet të pakësohen në mënyrë që qeni juaj të kuptojë se rrobat nënkuptojnë argëtim dhe lojëra. Përfundimisht, qeni juaj jo vetëm që do të tolerojë veshjen e rrobave, por në të vërtetë do ta shijojë atë.

Zgjero veshjet e tij

Hapi tjetër është të vendosni qenin tuaj në një bluzë ose pulovër, e cila do të kërkojë të fusni kokën e tij përmes një vrime në qafë. Filloni duke trajtuar qenin tuaj për të qëndruar i palëvizur ndërsa ju e arrini këmishën drejt tij. Përdorni njërën dorë për të tërhequr vrimën e qafës mbi hundën dhe kokën e qenit ndërsa vazhdoni të trajtoni nga dora tjetër. Pas disa sekondash, hiqni këmishën dhe provoni përsëri. Përfundimisht, punoni në vendosjen e putrave nëpër këmishë, duke shpërblyer dhe lavdëruar qenin tuaj me çdo hap.
Për ta mësuar kafshën tuaj me një kapelë, filloni me diçka të lehtë, si p.sh. një barretë ose kapëse flokësh. Vendoseni sendin në leshin e tij dhe shpërblejeni për qetësinë. Ju gjithashtu mund ta shpërbleni kafshën tuaj shtëpiake për qëndrimin e palëvizshëm ndërsa i mbështillni kapelën në kokë pa e fiksuar. Për sa kohë që kafsha juaj është e rehatshme, fiksoni kapelën dhe përqendroni vëmendjen e tij në diçka tjetër, si për shembull të shpërbleheni për t’u ulur në anën tuaj ose duke bërë një poshtë. Mbajeni kapelën vetëm për periudha të shkurtra për të filluar dhe hiqeni përpara se të ketë ndonjë shenjë vështirësie.

Bëni atë që është më e mira për qenin tuaj

Qengjet e qeta mund të përshtaten me shumë pak bindje, ndërsa qenve më të ndjeshëm mund të duhet një kohë më e gjatë për t’u përshtatur me veshjen e veshjeve. Përvoja duhet të jetë e këndshme për qenin tuaj dhe kurrë nuk duhet të shkaktojë frikë ose siklet. Nëse ndonjëherë e ndjeni se qeni juaj po stresohet ose frikësohet, bëni një pushim dhe kthehuni dhe filloni stërvitjen tuaj në një nivel më të lehtë, si shpërblimi thjesht për nuhatjen e veshjes kur është shtrirë në dysheme. Mirëqenia e qenit duhet të jetë gjithmonë shqetësimi juaj i parë. Për disa qen, kostoja e veshjes së një triko ose kapele mund të jetë më e madhe se përfitimi, që do të thotë se rrobat mund të mos jenë alternativa më e mirë për atë kafshë të veçantë.
A do t’i vishnit ndonjëherë rroba kafshës suaj? Na tregoni në komentet më poshtë.

Qeni im urren të vesh rroba ”, “ Ajo thjesht ngrin kur vesh një jumpsuit! ”, “ Ai duket kaq i pakënaqur me këtë xhaketë… ” – tingëllon e njohur?
Nëse po, ky artikull është për ju.
Unë do të jem i sinqertë – kjo nuk ka qenë kurrë një çështje e madhe për mua. Në fillim Harvey ishte i kënaqur me rrobat e tij, por ndërsa u bë më i ftohtë, porositëm një kominoshe që ishte diçka e ngjashme me parkun – e madhe, me gëzof dhe e ngrohtë.
Harvey nuk ishte aspak i emocionuar për këtë ai pothuajse nuk lëvizi në të. E dija që madhësia është perfekte dhe se nuk dëmton. Problemi ishte – ai nuk ishte mësuar të mbulohej plotësisht. M’u deshën disa ditë për ta bërë Harvey-n për ta kapërcyer. Gjithçka ishte super e qetë që atëherë.
Pse ta tregojmë këtë histori? Dëgjoj kaq shumë njerëz që thonë se në të vërtetë është një problem i madh për ta dhe mendjen e tyre. Le të zhytemi në 5 pika që do ta ndihmojnë qenin tuaj të kapërcejë frikën ose shqetësimin në veshjen e rrobave.

#1. Filloni me një qenush

…Ose sa më shpejt që të jetë e mundur. Të veshësh rroba është thjesht një zakon që mësohet lehtësisht. Imagjinoni nëse filloni t’i mësoni iggy-it tuaj të mos kërcejë mbi njerëzit kur ai është 3 muajsh – është mjaft e shpejtë dhe e lehtë. Por bëhet më e vështirë kur ai është 3 vjeç, apo jo? E njëjta gjë me rrobat, edhe nëse është ngrohtë jashtë kur ai është ende një qenush, vendosni bandana, këmisha, këmisha verore që ai të mësohet të ndjejë pëlhurat që prekin trupin e tyre.

#2. Vishuni për disa minuta dhe jepni ëmbëlsira

Herën e parë që vishni ndonjë veshje, bëjeni këtë për periudha shumë të shkurtra: vishni një jelek ose xhaketë, jepni një kënaqësi, lavdëroni, hiqeni brenda një minutë. Më pas rrisni kohën e veshjes bazuar në mënyrën se si qeni juaj reagon ndaj tij. Nëse ndihet mjaft rehat, lëreni për 5-10 minuta, nëse duket i humbur, i frikësuar ose ngrin, jepini më shumë kënaqësi, lavdëroni, filloni të luani me qenin, hiqni jelekun.
Qëllimi juaj është të provoni qenin tuaj se është kënaqësi të veshësh rroba dhe gjëra argëtuese mund të ndodhin kur njeriu tregon një pallto!

#3. Merre me ngadale

Në varësi të moshës dhe personalitetit të qenit, ky proces mund të zgjasë nga një ditë në disa javë, por qeni juaj do të jetë shumë më i lumtur nëse ka kohë të mësohet me veshjen e rrobave në vend që të veshë një jumpsuit dhe ta mbajë atë për një ditë të plotë.
Jini shumë të durueshëm. Përsëri, veproni ashtu siç ishte ndonjë mashtrim që do t’i mësoni iggy-t tuaj. Mos nxitoni dhe lëreni të marrë kohën e tij. Çdo qen mëson me ritmin e vet.

#4. Konsideroni së pari pjesët pa mëngë

Lehtë për t’u veshur, veshje të lirshme, veshje të buta dhe pa mëngë janë më të mirat për të filluar. Pjesët me mëngë të gjata mbulojnë trupin më shumë, gjë që mund të shkaktojë shumë stres. Shihni numrin 3 dhe mbani mend – hap pas hapi🙂

 #5. Sigurohuni që madhësia të përshtatet

Kjo është thelbësore – kushtojini vëmendje shtesë zgjedhjes së madhësisë së duhur kur blini ose bëni vetë veshje për qenin tuaj. Pjesët shumë të ngushta mund të dëmtojnë fjalë për fjalë: gërvishtni sqetullat, mbytni qafën, ju thoni… Pa përmendur as që duke veshur rroba shumë të vogla, qeni ndjen stres dhe dhimbje dhe ka një ndryshim të madh që nga atëherë rrobat do të shoqërohen me përvojë negative.
________
Shpresoj se ky artikull ju frymëzoi të mos hiqni dorë dhe të përdorni përforcim pozitiv (trajtimi do të shpëtojë botën dhe marrëdhëniet qen-njerëz!). Çdo qen meriton të jetë i lumtur, komod dhe… i ngrohtë!
 
Të gjitha aventurat… Kur jetoni me një qen!
michellegibson/iStock
Ju keni kërkuar në internet duke kërkuar triko të përsosur për qenin tuaj dhe ai më në fund arrin. Tani është testi i vërtetë. Si duket dhe a do ta veshë qeni juaj? Pasi fus qenin tuaj në pulovrën e tij të re , ai refuzon të ecë përpara. Po, kjo ndodh shumë .
Shumica e qenve ose do të qëndrojnë pa lëvizur, do të bien në tokë, ose, më keq, do të vrapojnë dhe do të fshihen. Disa qen do të rënkojnë ndërsa ju po përpiqeni t’i fusni në pulovër. Ata nuk janë të lumtur. Kuptoni se veshja e rrobave është krejtësisht e re për qenin tuaj . Nëse keni vrapuar lakuriq pjesën më të madhe të jetës tuaj dhe më pas dikush ju fuste në një pulovër të ngushtë me jakë breshkë, edhe ju do të shtrëngoheni dhe do të ngurtësoheni. Fatmirësisht, ne mund t’u mësojmë qenve të veshin pulovra është një gjë e mirë!
Fit është gjithçka kur bëhet fjalë për pulovrat e qenve. Ju nuk mund të prisni që një qen të kënaqet me veshjen e një triko nëse kjo ndikon në lëvizjen e tij.
LIDHUR: Fit ka rëndësi kur zgjedh një triko qensh

Triko qensh do të thotë trajtime

Merrni kohën tuaj duke i prezantuar qenit tuaj triko , veçanërisht nëse planifikoni të blini një gardërobë të gjerë për qenin tuaj! Mësimi i qenit tuaj të kënaqet me veshjen dhe veshjen e një triko (ose rroba) siguron një shaka krenare gjatë veshjes së rrobave përrallore.

Duke e vënë atë

Përpara se të stërvitni qenin tuaj për të veshur një triko, do t’ju nevojiten disa shije super të shijshme dhe triko e re e qenit tuaj. Më mirë akoma, praktikoni me një pulovër më të vjetër ose një këmishë për fëmijë. Kjo parandalon shtrirjen dhe njollat.

Koka e parë

Mblidheni pëlhurën, kështu që vetëm pjesa e qafës është e dukshme. Mbajeni vrimën e qafës përpara fytyrës së qenit tuaj dhe mbani një ëmbëlsirë në anën e kundërt. Në thelb, qeni juaj do ta ndjekë trajtimin përmes vrimës së qafës . Pasi triko të jetë rreth qafës së qenit tuaj, jepini atij ëmbëlsirat. Tani, ndalo aty dhe hiqe pulovrën nga qeni. Praktikoni të mësoni qenin tuaj të shtyjë kokën përmes vrimës së qafës dhe shpërblejeni çdo herë.

Tani Trupi

Pas disa seancave, joshni kokën e qenit tuaj përmes vrimës së qafës. Jepini qenit tuaj një kënaqësi kur tërhiqni triko mbi një këmbë në një kohë. Ndonjëherë, është më e lehtë të kesh një person që të mbajë një lugë gjalpë kikiriku përpara qenit tënd, në mënyrë që ai të lëpijë ndërsa ju manovroni pulovrën në vend .
Nëse qeni juaj tërhiqet kur vesh pulovrën, lëreni të mblidhet për disa minuta dhe të vendosë nëse do të angazhohet sërish. Nëse ai është i hutuar, kthehuni të joshni kokën përmes vrimës së qafës së triko dhe lëvizni ngadalë.

Duke e veshur me krenari

Pasi të keni veshur xhupin, bëni një festë! Gjërat e mira ndodhin kur vishni një pulovër , kështu që duartrokitni, flisni me tone të gëzuara të larta dhe, natyrisht, shpërblejeni me shumë ushqime super të shijshme. Më pas, hiqni pulovrën dhe përfundoni festën. Seriozisht, kush nuk do të donte ta fuste sërish pulovrën, apo jo?
Nëse qeni juaj refuzon të ecë përpara, spërkatni disa ëmbëlsira rreth një këmbë para qenit tuaj si një shteg. Kjo me siguri do ta bëjë atë të lëvizë. Vazhdoni të spërkatni ëmbëlsira derisa ai të ecë disa këmbë. Mos harroni të bëni një festë ndërsa ai e ka veshur atë. Pasi triko të fiket, festa ndalon. Vazhdoni të praktikoni, dhe së shpejti qeni juaj do të vrapojë drejt pulovrës së tij të re, me kënaqësi do të kalojë qafën nga vrima dhe do të ecë me krenari!
Nëse merrni kohën tuaj, qenit tuaj do ta pëlqejë xhupin e tij! Bëni një festë me pulovra!
Ju gjithashtu mund të pëlqeni: Trajnoni qenin tuaj për të dhënë puthje